100 lat niepodległości w Zabłudowie

Do Zabłudowa Niepodległość zawitała w lutym 1919 roku. Wówczas, wieczorem 19 lutego 1919r wkroczyły do Białegostoku pierwsze oddziały wojsk polskich, zaś oficjalne przekazanie władzy wojskowej i cywilnej Polakom nastąpiło w dniu 22 lutego 1919r.

Ilustracja do artykułu Bez tytułu.jpg

11 listopada 2018r obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jednak mieszkańcy miejscowości położonych w górnym biegu Narwi, Biebrzy i Supraśli nadal pozostawali pod okupacja niemiecką.

19 lutego 1919r, po stu latach niewoli niepodległość  zawitała także w naszej Małej Ojczyźnie. W życiu mieszkańców Gminy Zabłudów rozpoczynał  się  kolejny okres, w którym przychodziło zmierzyć się  z wieloma innymi już problemami.

Pierwszym wójtem w Gminie Zabłudów został Adam Chilecki. Funkcję tę sprawował do 1927 roku. Przez ten czas wiele zrobił dla mieszkańców.

Wśród lokalnej społeczności nie zabrakło też  innych,  wybitnych działaczy,  o których ks. Adam Szot w okolicznościowej publikacji „Ojcowie Niepodległości” poświęconej księdzu Stanisławowi Nawrockiemu , Adamowi Chileckiemu i Michałowi Szyłkiewiczowi  pisze:

„W każdej lokalnej społeczności żyli także ci, których nazwiemy społecznikami, którzy może nie zawsze z bronią w ręku walczyli o wolność, czy suwerenność, ale zawsze  z wielkim zaangażowaniem i troską zabiegali o dobro  wspólne. I czynili to nie koniecznie z obowiązku, ale z pragnienia serca i dla dobra lokalnej wspólnoty. To ci, Którzy poświęcali swój czas, zdolności, zapał i energię, aby ożywić  to, co zostało zniszczone w latach niewoli narodowej. Starali się przede wszystkim ożywić ducha!”

 

Tym, którym przyszło zginąć za ukochaną ojczynę poświęcona jest  pamiątkowa tablica umieszczona na zachodniej ścianie kaplicy Św. Rocha w Zabłudowie.

 

Państwa uwadze polecamy także  artykuł, w którym pierwszego wójta naszej gminy wspomina jego wnuk - Pan Zygmunt Chilecki.

http://dziennikbialostocki.blogspot.com/2018/10/moj-dziadek-by-pierwszym-wojtem.html?spref=fb&fbclid=IwAR0ziE8-niOiw2uK8V_LKZcw9vTlDlboOgsxdlG6QotuPTeBo5ejF6_yUdQ

 

JJ

Powrót na początek strony