Akcja szczepienia lisów

Od 8 do 14 września na całym obszarze województwa podlaskiego, będą prowadzone ochronne szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie . Przynęty w kształcie kostek koloru brunatnego , z zatopiona wewnątrz szczepionką, zostaną wyrzucone z samolotów

Ilustracja do artykułu liski.jpg
Celem skutecznego zwalczania wścieklizny zostaną wyłożone na terenie województwa podlaskiego przynęty ze szczepionką przeciwko wściekliźnie u lisów wolno żyjących – metodą zrzutów z samolotów, w planowanym terminie:

od 8 do 14 września  2018r

Zrzucane przynęty mają kształt stożkowych krążków, koloru brunatnego, o średnicy ok. 4 cm ; grubości ok. 1,5 cm, oraz zawierają wewnątrz zatopiony plastikowy pojemnik z płynną szczepionką.  Zrzutem objęte będą kompleksy leśne, pola, łąki, itp, z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych, prosimy nie dotykać i nie niszczyć przynęt.

 

Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy, szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolnożyjących.  Dla zachowania ostrożności, w przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe względnie na uszkodzony naskórek człowieka -należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem,a następnie zgłosić się do lekarza med.,

Po wyłożeniu przynęt, przez okres 2 tygodni należy ograniczyć przemieszczania się zwierząt domowych -trzymać psy na uwięzi, a kotyw zamknięciu.

DZIĘKUJEMY ZA POMOC W SKUTECZNYM PRZEPROWADZENIUAKCJI ZWALCZANIA WŚCIEKLIZNY.

PodlaskiWojewódzki Lekarz Weterynarii
Powrót na początek strony