Centrum Energii Odnawialnej

Politechnika Białostocka przystąpiła do projektu Centrum kompetencji energii odnawialnych i efektywności energetycznej na Podlasiu: powiat hajnowski i powiat białostocki. To inicjatywa Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF) i starostwa powiatu hajnowskiego oraz niemieckiej Fundacji Energievision Frankenwald.

Ilustracja do artykułu 25_11_25.jpg
Fot. Źródło: http://bof.org.pl/pl/aktualnosci/546-centrum-energii-odnawialnych-powolane

Burmistrz Adam Tomanek podpisał umowę partnerską o współpracy w ramach projektu , którego głównym celem jest utworzenie niezależnego centrum doradztwa z zakresu odnawialnych źródeł energii dla samorządów lokalnych, instytucji, firm i osób prywatnych, a ponadto koordynacja systemem zarządzania energią w gminach powiatu hajnowskiego i białostockiego

W ramach projektu przewidziano także organizację spotkań z ekspertami dla osób zainteresowanych wdrożeniem instalacji fotowoltaicznych, instalacji solarnych, pomp ciepła oraz termomodernizacji budynków. Jednym z istotnych jego elementów jest też wymiar edukacyjny, polegający na edukacji społeczeństwa lokalnego na temat korzyści wdrożenia odnawialnych źródeł energii dla budżetu gmin, gospodarstwa domowego oraz środowiska przyrodniczego.

Dzięki działaniom podjętym w ramach projektu możliwe będzie wsparcie rozwoju energii odnawialnej oraz wzrost efektywności energetycznej w gminach powiatu hajnowskiego i białostockiego. Wartość dodaną projektu stanowi możliwość skorzystania z doświadczeń partnera niemieckiego w zakresie stosowanych rozwiązań energetycznych, działalności agencji energetycznych i tworzenia gmin bioenergetycznych.

(JJ)

Na postawie artykułu: „Centrum Energii Odnawialnej” rozpoczyna działalność zamieszczonego na stronie  https://pb.edu.pl/2019/11/25/centrum-energii-odnawialnej-rozpoczyna-dzialalnosc/

Inne artykuły na ten temat:

http://www.hajnowka.pl/miasto-i-okolice/aktualnosci/wydarzenia/12717-centrum-energii-odnawialnej.html

http://bof.org.pl/pl/aktualnosci/546-centrum-energii-odnawialnych-powolane

 

Imieniny

pt, 30 lipca 2021, imieniny: Julity, Piotra, Aldony
Powrót na początek strony