"Wizyta w Ciełuszkach" - wystawa fotograficzna autorstwa niemieckiego fotografa Martina Franza

Otwarcie: 30 kwietnia 2019 godz. 18:00
Miejsce: Ciełuszki, Gmina Zabłudów, Adres: Ciełuszki 2, Zakończenie wystawy 31 maja 2019r

Ilustracja do artykułu wizyta w ciełuszkach.jpg

Przedmowa od autora zdjęć

Po raz pierwszy przyjechałem do Ciełuszek jesienią 2016 r. Zachwyciłem się uliczną wsią z dobrze zachowanymi domami drewnianymi, życiem na ulicy i w gospodarstwach. Dodatkowo przyjaźni mieszkańcy pozwalali mi wykonywać zdjęcia, chociaż ja nie mówiłem po polsku, a oni  po niemiecku. Patrząc ze wsi, swym spojrzeniem obejmowałem widok na szeroką dolinę Narwi z rozległymi strefami zalewowymi łąk bagiennych, trzcinowiskami i wieloma dopływami rzeki.

Podczas kolejnych wypraw fotograficznych w latach 2017 i 2018 przyjechałem również do innych wsi regionu i nad rzekę Narew na odcinku od Odrynek po Wiznę. W tym czasie często lubiłem wracać do Ciełuszek.

 

W swych podróżach fotograficznych nie interesuje mnie nowoczesna infrastruktura ani uprzemysłowione rolnictwo, które powstaje także w tym regionie. Wystarczająco dużo tego widzę u siebie w Münsterlandzie (w Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech) i obserwuję tam, jak szerokoobszarowa modernizacja niszczy przestrzeń życiową dzikich zwierząt, ptaków, owadów i kwiatów. Natomiast nad Narwią żadna grobla nie ogranicza biegu rzeki. Są tu liczne stare odnogi i łąki, które dostosowały się do rytmu wylewów.

Na małych polach i w dużych ogrodach wawrzywnych wokół wsi rolnictwo uprawia się w tradycyjny sposób, który w Niemczech Zachodnich wyginął już dziesiątki lat temu. Szukając motywów ilustrujących tradycyjny sposób życia, znalazłem je właśnie tu.

Drewniane domy z pięknym zdobnictwem są naprawdę czymś wyjątkowym. Można je znaleźć tylko tutaj, nie ma ich nigdzie indziej w Polsce Północnej czy w Zachodniej, a już w ogóle w innych częściach Europy Zachodniej.

 

Podczas moich pobytów w Ciełuszkach powstała seria zdjęć o życiu w tej wsi w latach 2016 – 2018. Ale i tutaj czas nie stoi w miejscu i wieś oraz jej okolica zmieniają się. Tym samym zdjęcia stają się małym wkładem do zbiorowej pamięci Ciełuszek.

Wystawa fotograficzna pod tytułem „Wizyta w Ciełuszkach“ jest organizowana na zaproszenie Pani Sołtys Ciełuszek Grażyny Charytoniuk-Michiej. Bardzo jej dziękuję za to, że przejęła inicjatywę i dała mi okazję przedstawienia moich zdjęć właśnie tam, gdzie bardzo lubiłem fotografować. Szczególne dziękuję Christofowi Leidnerowi za pomoc, radę i tłumaczenie.

Wystawa została zrealizowana przy wsparciu Gminy Zabłudów, Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Hamburg z.T., a zwłaszcza dzięki współfinansowaniu przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, im wszystkim również dziękuję.

Martin Franz, w kwietniu 2019 r.

Malownicza wieś Ciełuszki

Nasza wieś – Ciełuszki – to jedna z najpiękniejszych wsi w Gminie Zabłudów. Jest cicha, spokojna, przytulna. Zimą zamiera, a wiosną ożywa na nowo.

Przyciąga wielu dzięki zachowanej drewnianej architekturze oraz niezwykłej przyrodzie za sprawą położenia w Dolinie Górnej Narwi. Jej atrakcyjność spowodowała, że została objęta obszarem Natura 2000. Przez naszą wieś przebiega Podlaski Szlak Bociani należący do sieci Zielonych Szlaków-Greenways w Polsce.  

 

Nasi mieszkańcy od pokoleń trudną się rolnictwem, podporządkowując się prawom natury. Zgodnie z cyklem przyrody solidnie wykonują swoją pracę. Żyją tu ludzie niezwykle pracowici, dobrzy gospodarze, uczciwi, serdeczni, otwarci. To oni z pokolenia na pokolenie przekazują swoją wiedzę, mądrość życiową, tradycję i wiarę prawosławną. To dzięki nim niektórzy z nas zdecydowali się na powrót, już do wsi zmienionej. Najważniejsze, że te nasze gniazda rodzinne z roku na rok się zapełniają.

 

Jednym z tych, których zafascynowała nasza wieś jest Martin Franz, fotografik z Niemiec. To on profesjonalnie i z ogromnym szacunkiem odniósł się do naszych krajobrazów i Ludzi. Postanowił w postaci zdjęć uwiecznić naszą niepowtarzalną przyrodę i mieszkańców w ich codziennym życiu. Obrazy te zatrzymane w kadrze są oryginalną kroniką naszej miejscowości. Udało mu się uchwycić coś, co niebawem się skończy. Martin Franz, dzięki |Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej przedstawia światu naszą małą Ojczyznę – ten  niewielki punkt na mapie dużej Europy.

Jesteśmy wdzięczni Martinowi Franzowi za to zaangażowanie w naszą sprawę. Jego pasja sprawiła, że powstała wystawa zdjęć „Wizyta w Ciełuszkach” w moim przekonaniu unikatowych. Dziękujemy  Christofowi Leidnerowi za rzetelną współpracę przy organizacji tego przedsięwzięcia.

Zapraszamy do Ciełuszek.

Grażyna Charytoniuk-Michiej

Sołtys wsi Ciełuszki

Powrót na początek strony